Adéla Babanová – Zurich
2008, video, 11 min 30 sec

Ke vzniku videa Zurich Adélu Babanovou inspiroval rozhovor v časopise Artforum, natočený v roce 1973 v New Yorku, při němž se sešli sochař Robert Smithson, umělkyně Nancy Holt a novinářka Lucy Lippard, aby zavzpomínali na předčasně zemřelou sochařku Evu Hesse. Robert Smithson na konci rozhovoru poznamenal, že náboj svému dílu vtiskla Eva Hesse právě svou vlastní smrtí.
Ústředním tématem videa Zurich je tedy otázka, zda může umělec svou vlastní smrtí ztvrdit hodnotu svého díla. Kontext skutečného rozhovoru z roku 1973 není ve videu Zurich zmiňován, a tak dochází k zobecnění aplikovatelnému na jakékoli umělecké prostředí.
Video Zurich je první ze tří částí volné trilogie věnované vnitřní provázanosti a mechanismům v uměleckém provozu (druhé dvě části trilogie: Za umělce roku jsem zvolila sebe 2009, Polobozi 2009).

Hrají: Gabriela Míčová, Lucie Roznětínská, Kamil Švejda, Eva Leinweberová; námět a režie: Adéla Babanová; scénář: Džian Baban a Vojtěch Mašek; kamera: Darko Stulić, Yvona Puflerová; zvuk: Džian Baban, Pete J. Charlton; překlad: Eva Hrdinová.

Text: Sylva Poláková
Poslední aktualizace: 28. 9. 2010

Zurich (náhled)