Čaroděj OZ, Pan Karra – Easy Rider OZ
1984, film Super-8, zvukový, ČB/barva, 42 min

Produkce: OZ films
Režie: Lubomír Drožď, Vladimír Gaar
Kamera: Vladimír Gaar, Lubomír Drožď, Irena Gosmanová, Pavel Veselý
Hrají: Lubomír Drožď (Čaroděj OZ), Vladimír Gaar (Karra), a další.
Hudba: Ovoce & Zelenina
Díl 1 – 20 min 12 sec (hudební předehra 45 sec)
Mezihra – zvuk 6 min 43 sec
Díl 2 – 21 min 31 sec (hudební dohra 5 min 36 sec)

Film je volnou parafrází kultovní road movie Easy Rider. Dovětek "OZ" v jeho názvu, stejně jako v předchozím filmu Perný den OZ (1980) značí příslušnost k hudební skupině Ovoce & Zelenina, ve které spoluúčinkovali Lubomír Drožď a Vladimír Gaar. Ačkoli film poměrně věrně následuje dějový syžet originálu, impulsem k jeho natočení byly různé fantazie o životě skupiny, neboli podle Čarodějových slov "film je o tom, jak já a pan Karra máme kapelu OZ".

Oba hrdinové začínají jako překupníci drog. Uprostřed zoraného pole pod siluetou hradu Bezdězu (ve filmu představuje periferii San Francisca) obchodují s kodynalem, dodnes vyráběným narkotikem na bázi kodeinu. Drogu v tomto případě zastupuje nadměrná hromada pytlů s hnojivem. Ta se ocitá vzápětí v rukou prvního zákazníka, který si pro zásilku přilétá letadlem. Po nabytí nečekaného bohatství se překupníci rozhodnou opustit obchod s drogami a vydávají se na svobodnou jízdu na kolech. Po několika peripetiích přijíždí na koncert skupiny Surovej kompot, kterou ve filmu opět představují Čaroděj a Karra. Jízda pokračuje návštěvou venkovské komunity, druhého dne setkáním s feministkou a posléze návštěvou nevěstince. V něm stráví hrdinové noc a po probuzení zjišťují, že jejich finance jsou vyčerpány a musí se znovu uchýlit k prodeji drog. Film končí návratem do kodynalového pole. Nepřichází však další zákazník, ale představitelka hnutí Women Power, která si oběma hrdiny krátce vyřizuje účty, a ti oba umírají. Příběh rámuje úvodní a závěrečná sekvence, ve které je pomyslným průvodcem děje kytarista (!) Andy Warhol.

Easy Rider OZ je jedním z nejvtipnějších Čarodějových filmů. Je založen především na parodickém vztahu k svému předobrazu, ale i k dobovým představám o životě undergroundu a volné mládeže. Démonizované téma drog je ve filmu nadsazeno do podoby drogového velkoskladu, hudebníci kouří při koncertě jointy o velikosti basebalové pálky, venkovská komunita spíše než skutečné reálie připomíná nadsazené představy o životě hippies. Absurdními kvalitami vyniká scéna, ve které jezdcům pomáhá dofouknout poloprázdné duše "šťastný policista". Nadnesený duch filmu je dokreslen pseudoanglickými mezititulky, jež jsou dílem Vladimíra Gaara. Ten je kromě herecké účasti v Čarodějových filmech znám v 80. letech i jako autor krátkých filmů inspirovaných němou kinematografií.

Easy Rider OZ byl natáčen v okolí Bezdězu bezmála tři roky a v průběhu této doby zasáhla do realizace snímku řada nečekaných náhod. Už v popisu úvodní scény je zřejmé, že letadlo nebylo předem součástí natáčení. Objevilo se zcela nečekaně a poté, co se jej podařilo natočit, byla jeho přítomnost využita několika dotáčkami s postavou pilota. Této a podobných událostí Čaroděj zpravidla využívá i v ostatních filmech, kde scénář tvořil pouze volný popis toho, co se má před kamerou odehrávat. Samotná realizace byla poté dílem improvizace a uchopené náhody. Pro náročné obsazení filmu bylo také nereálné nalezení dostatečného počtu komparzistů a herců, proto řada z nich zosobňuje několik nezávislých rolí. Viditelná schizofrenie postav je ještě podtržena neustálou změnou vizáží a kostýmů, která není zcela úmyslným tvůrčím gestem, ale výsledkem různých epizod v občanském životě herců. Pan Karra tak například po návratech z vojenských cvičení průběžně mění délku vlasů. Hudba k filmu je autorským dílem skupiny Ovoce & Zelenina a kromě několika málo dialogových pasáží a efektů syntezátoru Asyz doprovází celým filmem. Převážně instrumentální soundtrack má blízko k žánru psychedelického folku, v němž téměř hitovými kvalitami disponuje úvodní píseň Kodynal.

Text: Alexandra Moralesová, Martin Blažíček
Poslední aktualizace: 15. 2. 2013

↓ více
Easy Rider OZ

Další umělci

Pigi