Čaroděj OZ – 10 000 jabloní
1983, film Super-8, zvukový, ČB/barva, 12 min 20 sec

Produkce: Čarodějné filmy pro lid
Režie: Lubomír Drožď (Čaroděj), Státní statek Dubá
Kamera: Lubomír Drožď (Čaroděj), Pavel Veselý (Pablo)
Hrají: Lubomír Drožď (Čaroděj), pracovníci ZZS Česká Lípa, dělníci a bagristi
Hudba: tradiční japonská hudba
Zvuková předehra 3 min 6 sec

Filmová báseň zachycuje putování japonského básníka zimní krajinou. Ze sněhové pláně se hrdina dostává do sadu, kde se spatřuje dřevorubce pustošící jabloně. Navzdory tomu putuje dále do apokalyptické krajiny mrtvých stromů a hořících ohňů. Potkává se s netečnými muži, kteří motorovými pilami kácejí další a další stromy. Přemožen usedá v již pozměněné krajině na pneumatiku a ve zničeném sadu vyčerpáním umírá.

Film je kritickou glosou k ničivým zásahům ve venkovské krajině, jejichž obrazem bylo v tomto případě vykácení starého německého jabloňového sadu na území státního statku Dubá roku 1981 a jeho osazení kukuřicí, údajně kvůli neúrodě kukuřice v SSSR. Autor sám jej označuje jako spontánní reakci na dění pár kroků od jeho domu ve Ždírci. Film získal 2. místo na festivalu Zlaté Brýle 1983.

"Původním záměrem režiséra bylo natočení poetického snímku bez vypjaté tragičnosti děje. Film měl být poctou starému čínskému básníkovi ze Studené hory – Chan Šanovi a také být obrazem velkolepého míru zimní přírody. […] Nicméně scénář života se opět ukázal být silnějším než předběžné plány tvůrce. Již v prvních záběrech natáčení Chan Šana vstupuje nejen herec, ale i celý filmový štáb na scénu zbavenou vší poetiky a velkolepého klidu přírody. Starý sad, v němž mělo začít natáčení, před očima štábu a kamery prochází právě posledním dějstvím své dlouhé a doposud klidné existence – touto jeho poslední kapitolou je jeho drastická likvidace." (Vladimír Gaar, Almanach Meliés, 1983)

Text: Alexandra Moralesová, Martin Blažíček
Poslední aktualizace: 15. 2. 2013

↓ více
10 000 jabloní

Další umělci

Pan Karra