Čaroděj OZ – Nirvána
1982, film Super-8, zvukový, ČB/barva, 10 min 33 sec

Produkce: Čarodějné filmy pro lid
Scénář, režie: Lubomír Drožď (Čaroděj OZ)
Kamera: Vladimír Gaar (pan Karra), Lubomír Drožď (triková kamera)
Hrají: Pavel Veselý (Pablo de Sax), Egon Bondy (zvuk)
Hudba: Lubomír Drožď (Čaroděj OZ) na text staré lidové písně
Zvuková předehra 31 sec, dohra 3 min 11 sec

Film se odehrává v předvečer oslav VŘSR, obvykle spojovaných s vojenskou přísahou branců. Na hrdinu filmu, čerstvého brance, doléhají z rozhlasu a televize oslavné zprávy z armádního prostředí. Duševně zlomen, pod tlakem nekonečných obrazů vojenských přehlídek, raději dobrovolně volí smrt. Rozhodne se pro otravu plynem, ulehá do plynové trouby a po ztrátě vědomí se dostavují halucinační vize, ve kterých spatřuje sám sebe v obklopení mořských živočichů, barevných korálů a abstraktních obrazců. Ty jsou v závěru opět pohlceny ohněm a dalšími šiky pochodujících vojáků. Jeho smrtí film končí a ve zhasnutém kinosále zní přednáška Egona Bondyho, v níž se opakují slova "svět je jen májá, takže se vlastně nic nestalo".

V tomto pacifistickém snímku se Čaroděj (podobně jako v Co nám zbejvá, 1986) kriticky staví k dobové militaristické propagandě i samotnému faktu povinné vojenské služby. Zároveň jde o jeden z prvních filmů, ve kterém využívá vícenásobnou trikovou expozici v kameře – ve scéně sebevraždy propojuje detaily herce a „psychedelické“ grafické podklady z časopisu National Georgaphic. Film byl natočen částečně na dvoře režisérova domu ve Ždírci (trikové záběry), jeho převážná část pak načerno, ve vypůjčeném bytě skutečného dukelského hrdiny, armádního plukovníka ČSLA v Praze na Pankráci. Jeho projekce byla předznamenána několikaminutovou předehrou v podobě zvukového záznamu vojenských manévrů na Šumavě ve vysílání České televize.

"Snímek volně navazující na Sny toaletářovy (Nirvána toaletářova), zachycující chvíle nejtěžšího stressu odvedence-povolance, reagujícího na agresivní militaristickou propagandu sebeobětováním." (Vladimír Gaar, Almanach Meliés, 1983)

Text: Alexandra Moralesová, Martin Blažíček
Poslední aktualizace: 15. 2. 2013

↓ více
Nirvána

Další umělci

Pan Karra