Zbyněk Baladrán, Jiří Skála – Pokaždé se jí udělá špatně, když pomyslí na nekonečno
2009, instalace

Instalaci Pokaždé se jí udělá špatně, když pomyslí na nekonečno vznikla jako společný projekt Zbyňka Baladrána a Jiřího Skály pro výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého (Dům pánů z Kunštátu, Brno, 2008). Ústředním motivem práce se stal „čestný soud“ organizovaný několika architekty na začátku osmdesátých let. Baladrán a Skála se chtěli pokusit o reflexi sociálního bydlení se samotnými zakladateli prefabrikované výstavby sídlišť. Jelikož se jim ale nepodařilo získat adekvátní výpovědi účastníků, napsali vlastní fiktivní scénář této události, který zahrnuje rovinu vzpomínek obžalovaného, rovinu vlastních vzpomínek na dětství prožité v paneláku, několik utopistických urbanistických vizí a nakonec možného průběhu onoho "četného soudu".
Instalace měla podobu dvanáctihranu průchozího na čtyřech místech. Z vnitřní strany konstrukce bylo osm projekčních ploch, na které byly z diaprojektorů promítány texty. Po osm dní se promítalo osm z celkových šedesáti čtyř textů denně.

Text: Sylva Poláková
Poslední aktualizace: 25. 10. 2010

Pokaždé se jí udělá špatně, když pomyslí na nekonečno_instalace (Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého, Dům pánů z Kunštátu, Brno, 2008)