Markéta Lisá (kutya)
*1979

Markéta Lisá vystudovala ateliér kovu a šperku na pražské VŠUP. Během studia absolvovala několik stáží v Čechách i zahraničí. Její široká škála aktivit protíná především výtvarnou oblast s hudební. Byla členkou několika hudebních uskupení (Midi Lidi, Audiofenky…) a je autorkou scénické (hry Ubu se baví – Divadlo na zábradlí, Krajina se zbraní – Dejvické divadlo). Své autorské šperky vystavovala na designerských přehlídkách a marketech (např. Designblok 2006, 2007). Poté se začala intenzivněji pohybovat v hudebním prostředí. A to jako muzikantka, VJka či autorka videoklipů. Ve své volné tvorbě se věnuje také audio instalacím. 

Tato designérka a muzikantka je zároveň jednou z nejvýraznějších osobností českého VJingu. Ve svých VJingových setech doposud experimentovala především se starším animačním nástrojem meotarem. Ten jí umožňoval na místě animovat předem připravené obrázky, jejichž kompozice a sled pak už byly z velké části otázkou improvizace. Práce Markéty Lisé jsou prodchnuté silnou lesní a zvířecí symboliku, která je ale vzápětí infiltrována kulturními fragmenty současného světa. Mystická přírodní atmosféra není evidentně brána tak docela vážně a nakládáno je s ní spíš hravě. Právě na základě této spřízněnosti funguje spolupráce se skupinou Dva, pro níž, ještě spolu s Magdalenou Hrubou pod značkou 2M a později s animátorem Jakubem Růžičkou, vytvářela VJské sety. 

Markéta Lisá se dále věnuje tvorbě videoklipů, které mají charakter krátkých filmů, v nichž autorka svobodně volí mezi animací nebo i čistým záznamem situace (inscenované i náhodné). 

Text: Sylva Poláková
Poslední aktualizace: 2. 10. 2013

↓ více

Díla umělce

Markéta Lisá