Markéta Cilečková
*1986

Zájem o kresbu a fotografii předznamenal v roce 2007 nástup Markéty Cilečkové na Fakultu výtvarných umění v Brně do ateliéru intermedií pod vedením Václava Stratila, kde v roce 2012 dokončila bakalářské studium. V roce 2010 absolvovala stáž na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malířství Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy, dále pak stáž na FaVU v ateliéru multimedií.

Markéta Cilečková se zabývá převážně zvukovými experimenty a od svého nástupu na FaVU si velmi osvojila především metodu field recordingu, kterou aplikuje do svých instalací i do hudebních vystoupení. Do její tvorby výrazně proniká industriální téma, související s autorčiným dospíváním ve Zlíně. Zvuk je pro její tvorbu dominantní, zvláště ve formě zvukových instalací, kdy se na základě vlastních zkušeností a zachycování specifických zvuků snaží přiblížit jejich podstatu nebo přehlíženou hodnotu. Cíleně vtahuje posluchače do konceptu celého díla, který je vytvořen na základě zaznamenaných zvuků konkrétního místa nebo situace. V její tvorbě ovšem nalezneme i přesahy do animace, street art (HOGO FOGO), audiovizuální performance (Stocznia, Industriální zahrada,..) a prostorové instalace (Pomník za lepší zítřky aneb určitě se to zlepší určitě). Její práce se zvukem se rozvíjí i směrem hudebních performance ve spolupráci se spžízněnými autory, jakými jsou např. Dušan Urbanec, 2046, Cabowitz, Gnd a Lucie Králíková. Zabývá se také hudební improvizací, v níž navazuje na znalosti získané absolvováním workshopů a následných koncertů s umělci Maroldem Langer-Philipsenem, George Cremaschim nebo Jaroslavem Šťastným.
V počátcích svých studií na FaVU se stala členkou umělecké skupiny Skupina, kde vstoupila se společnou performancí s Lucií Králíkovou s názvem Past Jahod, která byla uskutečněna v galerii Umakart v Brně. Od roku 2008 je členkou občanského sdružení Hucot, v rámci kterého se podílí na produkci a přípravách akcí a projektů této neziskové organizace. V letech 2008-2009 byla kurátorkou Galerie OOART, kde sestavovala pásmo Vernisáž: Kresby na kachličkách. V roce 2010 se aktivně účastnila interdisciplinárního projektu 736KM. Na Multiplace 2009 představila svůj projekt Vlaky rozhánějí mraky, kdy nahrála a mixovala zvuky, atmosféru a energii železničních stanic, vlaků a kolejí. Samotná skladba vystavěná na základě získaných zvuků byla představena na dalším dohodnutém nádraží. O dva roky později na Multiplace, spolu se svými kolegy Gnd a Cabowitzem, představila vlastní způsob použití literárních „cut-up“ technik reinterpretací díla Briona Gysina (1916 – 1986) – Dreamachine.

Text: Jan Tomšů
Poslední aktualizace: 5. 8. 2011

↓ více

Díla umělce

Markéta Cilečková